سیگنال‌های کاربر به گوگل چیست؟
منظور همان بازخوردی است که گوگل از نحوه کلیک کردن یا جستجو کردن شما دریافت و آنالیز می‌کند.

سیگنال‌های کاربر چیست؟

سیگنال درواقع نشانه‌هایی است که الگوی رفتاری کاربران جستجوگر را در گوگل نمایش می‌دهد. سپس رتبه سایت شما بر این اساس تعیین می‌شود. فرض کنید یک کاربر به دنبال خرید کفش چرم در اینترنت در حال جستجو است. روی اولین سایتی که ظاهر می‌شود کلیک می‌کند و سریع خارج می‌شود و به صفحه جستجو نتایج بازمی‌گردد. گوگل این رفتار را این‌گونه تفسیر می‌کند که این سایت با موضوع موردنظر کاربر هم‌خوانی نداشته. پس سعی می‌کند الگوی خود را برای جستجوهای بعدی تصحیح کند و نتایج مفیدتری را به افراد نشان دهد.

میزان گشت‌وگذار

میزان جست‌وجو شما بر اساس تعداد افرادی است که روی لینک وب‌سایت شما در بین نتایج جستجو کلیک می‌کنند (SERPs) درنتیجه دوباره به گوگل بازگردانند. نرخ خروج بالا نشان می‌دهد که افراد در وب‌سایت شما چیزی پیدا نکرده‌اند. میزان پیدا شدن شما در نتایج گوگل ارتباط مستقیمی با میزان کلیک روی لینک آبی‌رنگتان دارد.

اصطلاح SERPs یعنی نتایجی که در صفحه جستجو در گوگل نمایش داده می‌شوند. هرچقدر که افراد سریع‌تر از سایت شما خارج شوند و به دنبال سایر نتایج در گوگل بروند. یعنی موضوع موردعلاقه‌شان با سایت شما یکسان نبوده و درصد نرخ خروج شما را بالاتر برده‌اند.

نرخ خروج (Bounce rate)

افرادی که سایت را بازکرده‌اند و مانده‌اند/ تعداد کل کسانی که سایت را فقط بازکرده‌اند

افرادی که سایت را بازکرده‌اند و مانده‌اند/ تعداد کل کسانی که سایت را فقط بازکرده‌اند

درصد افرادی که فقط از یک صفحه سایت شما را بازدید می‌کنند و به هیچ‌کدام از قسمت‌های سایت و صفحات دیگر نمی‌روند نرخ خروج Bounce rate گفته می‌شود. نرخ خروج  ۴۰ درصد، یعنی از هر ۱۰۰ نفر ۴۰ نفرشان در سایت شما باقی‌مانده‌اند و ۶۰ نفرشان به‌محض نگاهی اجمالی به سایت، آن را بسته‌اند یعنی به شما علاقه‌ای نداشته‌اند.

نرخ تبدیل click-through rate (CTR)

درصد کلیک‌های که روی نتایج جستجو می‌شود. نرخ تبدیل (CTR) میگویند. مثلاً شما عبارت خرید لباسشویی را تایپ می‌کنید و ۱۰ نتیجه از سایت‌های مختلف را می‌بینید. به هر دلیلی روی نتیجه سوم کلیک می‌کنید و وارد آن سایت خاص می‌شوید. درواقع روی ۹ سایت دیگر کلیک نکرده‌اید. حالا فرض کنید ۱۰۰ نفر دقیقاً این عبارت را جستجو کرده‌اند و ۶۰ نفر همان سایت سوم را بازکرده‌اند. چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ نرخ کلیک ۶۰ از ۱۰۰ می‌شود یعنی نرخ کلیک ۶۰ درصد می‌شود.

هوش مصنوعی گوگل

گوگل آنالیز دقیقاً نتایج را برسی می‌کند و نرخ خروج و کلیک را محاسبه می‌کند. آیا مدتی زمانی که کاربران در سایت شما باقی می‌مانند بیشتر شده است؟ اصلاً کسی حاضر است یک دقیقه در سایت شما مقاله‌ای را مطالعه کند؟

البته ناگفته نماند که نرخ خروج کاملاً مرتبط با موضوع سایت شما است. اگر شما یک بلاگ ساده هستید احتمالاً کاربران سریع سایت شما را می‌بندند و به سراغ سایر نتایج می‌روند. ولی اگر کالا یا خدماتی داشته باشید حتماً آن‌ها را مطالعه می‌کنند و نرخ خروج پایین میاید. هرچه نرخ خروج کم‌تر باشد در نتایج بهتر نمایش داده می‌شوید.

اگرچه محاسبه دقیق این کار سخت است ولی شما با ابزار Google Analytics می‌توانید متوجه آن شوید سپس دلیلش را بررسی کنید و با اضافه کردن صفحات مفید دیگر سعی کنید کاربران را بیشتر در سایت نگه‌دارید. در یک‌کلام جذاب باشید!

تعداد نتایج جستجو شده/تعداد کلیک

تعداد نتایج جستجو شده/تعداد کلیک

کلیک کردن از طریق نرخ (CTR)

میزان کلیک (CTR) یک صفحه توسط تعداد افرادی که بر روی نتیجه شما (SERPs) کلیک می‌کنند تعیین می‌شود اگر اسنیپت (متنی سیاهی که زیر لینک آبی‌رنگ در صفحه جستجو گوگل میاید) برای یک کاربر بسیار جذاب باشد یا در موقعیت بالاتری از سایر رقبا نمایش داده شود، افراد بیشتر مایل به کلیک روی آن هستند. خودبه‌خود بر روی نتیجه شما کلیک می‌کنند. بر اساس SERPs، گوگل بهتر متوجه می‌شود که صفحه سایت شما واقعاً مطابق با سلیقه کاربر است یا خیر! بنابراین CTR بالا باعث رتبه‌بندی بالاتر سایت شما خواهد شد، زیرا گوگل می‌خواهد برای در اولین جستجو، بهترین نتیجه را نشان دهد و کار را برای جستجوگران بهبود ببخشد.

تشخیص میزان کلیک (CTR)

برای پیدا شدن توسط موتورهای جستجو، باید میزان کلیک (CTR) صفحات مختلف را کنترل کنید. با Google webmaster tool نگاهی به صفحاتی که دارای CTR نسبتاً کم بکنید شاید متن متای آن صفحه به‌خوبی نوشته‌نشده است. متن خلاقانه‌ای جایگزین کنید، این کار یک روش ساده برای گرفتن کلیک‌های بیشتر از گوگل است. اگر هنوز با ابزارهای گوگل مثل Google Analytics آشنایی ندارید حتماً همین امروز این ۲ ابزار مهم را در سایت خود فعال کنید و از سایت‌های فارسی شبیه به آن استفاده نکنید.

سیگنال‌های دیگر کاربر

مثالی دیگر از سیگنال‌های کاربر، مخاطبین تکراری است یا بهتر بگویم درصد کاربرانی که به وب‌سایت شما بازمی‌گردند. می‌توانید با ابزارهایی مانند Google Analytics نیز بهتر متوجه این موضوع شوید.

نتیجه

هدف گوگل سازمان‌دهی اطلاعات جهان است تا کاربران سریع‌تر و راحت‌تر به موضوع موردعلاقه‌شان برسند. بنابراین، گوگل می‌خواهد بهترین نتیجه ممکن را برای یک کاربر نشان دهد، نتیجه‌ای که به بهترین وجه متناسب با جستجوی آن‌ها باشد کاملاً شفاف است که گوگل رفتار کاربر را ارزیابی می‌کند. سپس نتایج را بر این اساس رتبه‌بندی می‌کند هر استراتژی SEO که روی نیاز کاربران تمرکز کرده باشد پیروز میدان محسوب می‌شود، درنتیجه سایت را کاربرپسند تر می‌کند.

نگاهی به سیگنال‌های کاربر به گوگل، راه خوبی برای شروع بهینه‌سازی وب‌سایت است. پس با ایجاد تجربه بهتر برای کاربران سایت خودتان،
رتبه بهتری کسب کنید. این یک استراتژی برد برد است. پس از دست ندهید!

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در مورد افزایش ترافیک سایت شما و استفاده از خدمات بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)، لطفا با ما تماس بگیرید.